آموزش وردپرس

اهمیت درختکاری در اسلام

در ایران روز ۱۵ تا ۲۲ اسفندماه به عنوان هفته منابع طبیعی نامگذاری شده که نخستین روز این هفته یعنی ۱۵ اسفند روز ‌درختکاری‌ است. درختکاری در ایران دارای پشتوانه‌‌ای از علایق ملی و سنت تاریخی است، تاریخ نشان می‌‌دهد ایرانیان باستان، جشن‌های خاصی داشتند و به درختکاری پرداخته و به خاک و زراعت احترام می‌‌گذاشتند.

در کشور ما روز درختکاری در ۱۵ اسفند هر سال برگزار می‌شود و مردم با حضور در پارک‌ها، جنگل‌ها و اقصی نقاط شهر اقدام به کاشت نهال‌های جوان می‌کنند. ایرانی‌ها هر سال با کاشت درخت به استقبال سال نو رفته و در واقع با این کار نمادین در آستانه بهار زندگی را به زمین باز می‌گردانند. در این روز در مقابل بیشتر پارک‌ها و فضاهای سبز و دیگر نقاط شهر نهال‌هایی به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

اهمیت درختکاری در اسلام
در ادیان و فرهنگ‌های مختلف جهان، درخت و درختکاری جایگاه خاصی دارد. دین مقدس اسلام نیز بشر را به کاشت درخت تشویق و ترغیب کرده است و بعضی از بزرگان دین به این امر اشتغال داشته‌اند. حضرت علی علیه‌السلام در مدینه باغ‌های خرمای فراوانی به وجود آوردند و بیشتر آنها را در راه خدا وقف کرده است.

پیامبر صلی‌الله علیه و آله و سلم  در این‌باره می‌فرمایند «اگر شخصی درختی بکارد یا مزرعه‌ای را به زیر کشت ببرد و انسان‌ها، حیوانات یا پرندگان از آن بخورند، این کار صدقه‌ای از طرف آن شخص شمرده می‌شود».

همچنین در روایتی معتبر از یکی معصومین(ع) منقول است که «حتی اگر دیدید قیامت بر پا شد و شما مشغول کاشتن درختی بودید، ازاین عمل نیک خود دست برندارید.» و این نشانگر تأکید و توصیه اولیای اسلام به حفظ و حراست از درختان و اهمیت درختکاری است.

مطالب یاد شده به روشنی، وظیفه تک تک ما را در حفظ و حراست از منابع طبیعی موجود، به ویژه جنگل‌ها و مراتع و همچنین توسعه پایدار و گسترش این نعمت الهی، به عنوان یک وظیفه دینی و ملی، مشخص می‌کند.

فواید درختان در زندگی انسان‌ها
امروزه با صنعتي شدن جوامع بشري درختان نقش مهمتري در زندگي بشر ايفا مي‌كنند، از سويي مقدمات پيشرفت بيشتر صنعت و فناوري را موجب مي‌شوند و منابع تأمين‌كننده محصولاتي نظير وسايل چوبي، مبلمان، لوازم‌التحرير(كاغذ، انواع مدادهاي مختلف) ‌الوار و هزاران محصول ديگر محسوب مي‌شوند و از سوي ديگر به منزله ريه‌هاي يك شهر تلقي شده و نقش مهمي در تأمين سلامت اعضاي جامعه ايفا مي‌كنند.

به علت فعاليت كارخانجات صنعتي و نيز ازدياد وسايل نقليه عمومي و فعاليت روزانه آنها در سطح شهرهاي بزرگ آلاينده‌ها و گازهاي مهلك و خطرناكي نظير دي‌اكسيدكربن در هواي شهرها فزوني يافته و سلامت افراد را تهديد مي‌كند.

افزايش هر چه بيشتر اين مواد آلاينده كاهش ميزان اكسيژن در هوا را سبب مي‌شود و اين وضع نامساعد گروه‌هاي آسيب‌پذير نظير بيماران ريوي و قلبي، سالخوردگان و كودكان را بيشتر تهديد مي‌كند. در چنين شرايطي مسأله درخت و درختكاري راه‌حلي مناسب براي مبارزه با آلودگي‌هاي مذكور به شمار مي‌آيد. ايجاد جنگل‌هاي مصنوعي و فضاي سبز در اطراف شهرهاي بزرگ به تأسيس كارخانجات توليد اكسيژن مي‌ماند.

روز درختکاری بهانه‌‌ایست برای اینکه ما به محیط زیست احترام گذشته و آن را احیاء کنیم و یا حداقل آن را با دقت بیشتری نگهداری کنیم. امید است با تلاش در این جهت، حتی با کاشتن یک نهال کوچک، کشوری زیبا و آباد را برای خویش مهیا کنیم که به طور حتم کاری پسندیده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *